Každoročně nominují zaměstnavatelé do soutěže Zdravotně postižený zaměstnanec roku, pořádané Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP), své kolegy se zdravotním znevýhodněním či postižením. Ocenění je určeno výjimečným pracovníkům z chráněného i otevřeného trhu práce.
Ve středu 20. května 2026 proběhlo v Brožíkově sále pražské Staroměstské radnice slavnostní předávání 14. ročníku ocenění Zdravotně postižený zaměstnanec roku2025. Program zahájila písní Jana Chládková, poté hosty přivítala moderátorka Jana Škopková a představila zakladatelku MFOZP Lenku Kohoutovou i ředitelku a předsedkyni správní rády Zdenu Štěpánkovou. Krátký projev přednesla také Alexandra Udženija, náměstkyně primátora hl. m. Prahy. Ocenění dále předávali poslankyně Ing. Věra Kovářová, Denisa Sýkorová za PMI, psychoterapeut Jan Dobeš, člen správní rady NFOZP Petr Horňáček a ředitel lázní Vráž David Ševčík. .
Hlavní část slavnostního odpoledne patřila finalistům soutěže, jejich pracovním úspěchům a životním příběhům. Do soutěže jsou nominováni zaměstnanci, které přihlásí jejich kolegové či zaměstnavatelé z otevřeného i chráněného trhu práce.
Součástí programu bylo také losování o pobytové balíčky v Lázních Hotel Vráž a ASTORIA Hotel & Medical Spa. Po předání diplomů a darů následoval malý raut a zájemci si mohli prohlédnout prostory Staroměstské radnice včetně věže, kde byla k vidění zadní část orloje. Návštěvníci měli také možnost vyjet bezbariérovým výtahem nebo vystoupat po schodišti na věž Staroměstské radnice, odkud se nabízely úchvatné výhledy na Staroměstské náměstí.
Mezi finalisty byl také Josef Fučík, zakladatel organizace Život bez bariér, z.ú., který získal ocenění Zdravotně postižený zaměstnanec roku. Ocenění převzal z rukou zástupců MFOZP, pražského magistrátu a Poslanecké sněmovny.
Josef Fučík působí v organizaci více než 22 let jako správce HW a SW. Před úrazem vlastnil stavební a kovovýrobní firmu, a své zkušenosti následně využil při rozvoji organizace.
V roce 2026 organizace zakoupila bývalou nemocnici v Nové Pace s cílem vybudovat zde zázemí pro sociální služby a komunitní centrum. Josef Fučík se podílel na projektových dokumentacích všech objektů, především s důrazem na jejich bezbariérovost. Aktivně se zapojil také do samotných rekonstrukcí, při nichž pracoval s upraveným zemním strojem pro imobilní osoby.
V současnosti se věnuje vývoji a opravám kompenzačních pomůcek pro osoby s těžkým pohybovým postižením. Přestože je sám vozíčkářem, dokáže svařovat i řídit upravenou dodávkou.
Na chráněném trhu práce působí dlouhodobě a ocenění získal především za své celoživotní úsilí, pracovní nasazení a mimořádný přínos v oblasti pomoci osobám se zdravotním postižením.