Studijní cesta do Švýcarska – informace, zkušenosti, poznatky (projekt PF183)

Studijní cestu do Švýcarska, na kterou se zástupci Života bez bariér, z.ú. vydali na přelomu října a listopadu 2014 v rámci projektu „Výměna zkušeností a dobré praxe v oblasti sociálních služeb podporujících život osob se zdravotním postižením a seniorů v jejich přirozeném prostředí“, pro ně připravili švýcarský partner projektu, organizace Pro Infirmis a p. Pavel Zdrahal. Cílem cesty bylo získat poznatky z oblasti sociálních, zdravotních a dalších služeb, které podporují integraci zdravotně postižených a seniorů a umožňují jejich setrvání v přirozeném prostředí.

Program pro první dva dny připravil spolupracující švýcarský expert, p. Pavel Zdrahal. Pan Zdrahal je technickým expertem mimo jiné v oblasti vývoje kompenzačních pomůcek, který má mnoho vazeb na švýcarské organizace působící v sociálních a zdravotnických službách. V jeho doprovodu navštívili zástupci Života bez bariér, z. ú. (ŽBB) nejdříve BAND – Genosenschaft (www.band.ch), rozsáhlý sociální podnik zaměstnávající stovky osob se zdravotním postižením poskytující také ubytovací a vzdělávací služby. Zde se pracovníci ŽBB inspirovali činnostmi v oblasti pracovní diagnostiky a pracovní integrace, které využili/jí pro rozvoj služby sociální rehabilitace a chráněných pracovních míst. Doprovázel je p. Bernhard Christen, vedoucí oddělení Abklärung & training.

  

Následovala exkurze u STIFTUNG  BATTENBERG (www.battenberg.ch). U této instituce poskytující vzdělání a praxi mladým lidem s duševním onemocněním získali pracovníci ŽBB informace především o procesu pracovní diagnostiky a financování pracovní integrace ze systému povinného invalidního pojištění. Informace jim zprostředkovali pánové: Roland Rudolf, vedoucí oddělní Wohn- , Gesundheits- und Gastronomiebereich a pan Andreas Löffler, vedoucí oddělení Uhrenbereich.

Následující den se pracovníci ŽBB přesunuli z Bernu do města Oensingen, kde pokračovali v exkurzích u VEBO Genossenschaft (www.vebo.ch/de/). V rozsáhlém sociálním podniku zaměstnávajícím stovky osob se zdravotním postižením poskytujícím také ubytovací a vzdělávací služby se pracovníci ŽBB inspirovali činnostmi z oblasti pracovní integrace zdravotně postižených, a to v mnoha desítkách obor, např. farmacie, potravinářství, zpracování dřeva atd., a také v oblasti úkonů poskytovaných klientům denního stacionáře. Tyto poznatky využili/jí pro rozvoj služby sociální rehabilitace, denního stacionáře i rozvoj činností chráněných dílen. Informace jim zprostředkovali pánové: Gilbert W. Giger, ředitel VEBO Oensingen, a pan Fredi Ritter, ředitel VEBO Werkstatt Oensingen.

  

Následovala exkurze u Die Schweizerische Arbeitsgemeinschaft Hilfsmittelberatung für Behinderte und Betagte SAHB (www.sahb.ch). Na výstavě kompenzačních pomůcek Exma VISION o rozloze 1000 m2  provozované touto neziskovou organizaci si mohli pracovníci ŽBB stejně tak jako ostatní návštěvníci bezplatně prohlédnout a vyzkoušet více než 600 pomůcek od všech významných výrobců, které jsou určeny ke kompenzaci zdravotních hendikepů - podpoře mobility a soběstačnosti. Výstavou je provázela její ředitelka, paní Fränzi Grossenbacher, která jim poskytla odborný výklad k exponátům, pomůcky jim předvedla, poskytla jim asistenci při jejich vyzkoušením a přidala informace o výrobcích, parametrech pomůcek, cenách, jejich financování apod. Získané informace inspirovaly pracovníky ŽBB k dalšímu rozvoji služby půjčovny kompenzační pomůcek, kterou ŽBB provozuje již 10 let. Informace využili také v rámci služby odborného sociálního poradenství, která je mimo jiné zaměřena na poradenství v oblasti získávání a využití kompenzačních pomůcek. 

Na závěr dne se uskutečnila návštěva firmy OMNIROLL AG (www.omniroll.ch) která vyvíjí moderní elektrický invalidní vozík na jedinečném podvozku. Vzhledem k iniciativě ŽBB v oblasti vývoje kompenzačních pomůcek byla návštěva této společnosti také velice přínosná.

Po čtvrté hodině odpolední se skupina přesunula do města Arbon.

  

Program pro následující dva dny připravil švýcarský partner projektu, organizace Pro Infirmis (www.proinfirmis.ch). Na organizaci a samotné realizaci programu se konkrétně podíleli, p. André Meier – vedoucí Pro Infirmis v kantonu Thurgau-Schaffhausen, pí Marlies Hauser – vedoucí služby podporovaného bydlení a odlehčovací služby Pro Infirmis v kantonu Thurgau-Schaffhausen a pí Anita Oberdrauf - spoluvedoucí služby podporovaného bydlení v kantonu Thurgau-Schaffhausen. Programu se dále zúčastnil p. Christian Lohr – člen představenstva Pro Infirmis a člen švýcarské Národní rady.

Dvoudenní program začal návštěvou organizace Home Instead Seniorenbetreuung, Arbon (www.homeinstead.ch). Organizace poskytující neregistrované terénní sociální služby podporující domácí pečující, například neregistrovanou odlehčovaní službu a neregistrovanou službu pečovatelskou, poskytla pracovníkům ŽBB velice zajímavou prezentaci, která jim osvětlila celkovou organizaci služeb, které ve Švýcarsku mohou využít senioři potýkající se se zdravotním omezením a jejich rodinní příslušníci, kteří o ně chtějí pečovat v domácím prostředí. Prezentaci poskytl ředitel arbonské pobočky organizace, p. Thomas Aepli.

    

Následovala návštěva organizace Spitex (www.spitex-oberthurgau.ch), konkrétně jejího pracoviště ve města Amriswil. Organizace poskytuje terénní sociální a zdravotní služby podporující poskytování domácí péče hrazené ze zdravotního a sociálního pojištění. Tyto služby jsou organizovány na základě modelu v mnohém odlišného od praxe v ČR, neboť ve Švýcarsku poskytuje stát sociální a zdravotní služby propojeně, prostřednictvím jednoho poskytovatele. Služby organizace představila ředitelka střediska, paní Maja Kradolfer Mettler.

Následně se skupina přesunula do města Münsterlingen, do areálu psychiatrické kliniky, kde se k nim připojila paní Ute Ferro, vedoucí podporovaného bydlení organizace Verein für Sozialpsychiatrie, kterou pracovníci ŽBB navštívili odpoledne. Konkrétně ve městě Kreuzlingen navštívili dva byty, kde organizace Verein für Sozialpsychiatrie (www.vsptg.ch) provozuje pobytovou službu podporovaného bydlení pro osoby s lehkým zdravotním postižením. Tato služba je v ČR, především v regionech mimo velkých měst, zatím poměrně málo zastoupena. Během návštěvy se měli pracovníci ŽBB možnost setkat také s některými uživateli služby a zjistit podrobné informace o jejím fungování.

Následoval přesun do města Frauenfeld, do kantonálního sídla partnera projektu, organizace Pro Infirmis, kde byly pro pracovníky ŽBB připraveny následující prezentace:

  • prezentace poradenské služby v oblasti čerpání asistenčního příspěvku - pí Eva Londino
  • prezentace terénní odlehčovací služby - pí Marlies Hauser
  • prezentace terénní služby podporovaného bydlení - pí Anita Obendrauf 

V průběhu prezentací se k účastníkům přidala paní Silvia Heinzmann, architektka a expertka pro oblast bezbariérové výstavby, která se účastnila předchozího projektu zaměřeného na výměnu zkušeností v oblasti bezbariérové výstavby.

  

Následující den, 7. 11. 2014, se pracovníci ŽBB přesunuli z Arbonu do města St. Gallen, kde pokračovali v exkurzi u organizace Profil - Arbeit & Handicap (www.profil.proinfirmis.ch/), která je součástí Pro Infirmis a která provozuje službu podporovaného zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Tato služba je ve švýcarském sociálním systému mnohem lépe usazená nežli v ČR, kde stále ještě nepatří mezi registrované sociální služby. Pracovníci ŽBB načerpali užitečné informace o pravidlech fungování služby, jejím financování apod., které využijí při rozvoji služby sociální rehabilitace, která se službou podporovaného zaměstnávání v rámci podpory pracovní integrace OZP úzce spolupracuje. Službu prezentoval ředitel pobočky Profil St. Gallen Appenzell, p. Stefan Wissmann. Po prezentaci následovala krátká pauza, ve které se mohli účastníci seznámit se zaměstnanci pobočky organizace Pro Infirmis St. Gallen – Appenzell. Hostitelem byl ředitel pobočky, p. Vinzenz Jud.

Následovala návštěva organizace Procap (www.procap.ch), jejíž členskou základnu tvoří osoby se zdravotním postižením. Organizace svým členům poskytuje především poradenství v sociálně právní oblasti a lobbuje za jejich zájmy. Informace o právním poradenství, které se týká především nároků zdravotně postižených na různé formy státní podpory, poskytla účastníkům vedoucí poradenské služby, paní Claudia Jost. V průběhu této prezentace se k účastníkům přidal také člen představenstva Pro Infirmis, p. Christian Lohr.

  

Po prohlídce bezbariérových úprav katedrály ve městě St. Gallen následoval přejezd do města Amriswil, kde si pětičlenný tým pracovníků Pro Infirmis Amriswil, v čele s ředitelem pobočky p. Peterem Ohnemusem, připravil pro pracovníky ŽBB názornou prezentaci služby odborného sociálního poradenství. Prezentované kazuistiky představovaly pro pracovníky ŽBB, který je sám poskytovatelem služby odborného sociálního poradenství, ukázku výborné případové práce a vysoké komplexnosti, s jakou je tato služba organizací Pro Infirmis poskytována. 

  

Konkrétním výstupem studijní cesty byla například setkání uskutečněná 27. ledna 2015Centru bez bariér v Nové Pace a 29. ledna 2015 v prostorách ÚP Jičín, na kterých byla uchazečům o zaměstnání, zástupcům kontaktních pracovišť Úřadu práce i zaměstnavatelů, kteří přijali pozvání Života bez bariér, z. ú., představena služba sociální rehabilitace. Inspiraci k navázání užší spolupráce s Úřadem práce si pracovníci Života bez bariér přivezli právě ze studijní cesty, na níž měli možnost seznámit se se švýcarskými programy pracovní diagnostiky a pracovní rehabilitace.
Informace o těchto akcí jsou zveřejněny na www.zbb.cz.

Dalším konkrétním výstupem studijní cesty bylo rozšíření nabídky ergoterapie pro klienty denního stacionáře Života bez bariér,z.ú. o činnosti, se kterými se měli pracovníci ŽBB možnost seznámit v rámci návštěvy denního stacionáře organizace VEBO.

Tak jako v rámci každé studijní cesty, zdokumentovali zástupci Života bez bariér také v rámci této mnoho zajímavých příkladů bezbariérových řešení. Prohlédnout si je můžete zde.

  

Prezentace ze studijní cesty jsou k dispozici zde:

Rozsáhlá fotodokumentace zde:
Videodokumentace zde:
Článek o studijní cestě uveřejněný v časopise Achát si můžete přečíst zde:
Článek o návštěvě organizace Spitex uveřejněný ve zpravodaji této organizace, si můžete přečíst zde: