Osud si s panem Harantem krutě zahrál. Zatímco okolnosti jeho smrti, včetně přesného data a řady znepokojivých detailů, známe dokonale, o jeho narození nevíme téměř nic kromě letopočtu 1564. Známe však místo: hrad Klenová poblíž Klatov, s jedinečným výhledem na Šumavu. Dnes je to také sídlo Galerie Klatovy / Klenová, kde se na každém kroku setkáte s moderním výtvarným uměním.
Muž mnoha profesí a zálib
Kryštof Harant byl typický renesanční člověk. Nebyl jen hudební skladatel, ale také politik, ekonom, vojevůdce, cestovatel a spisovatel. Byl tělesně zdatný, získal dobré vzdělání, byl inteligentní, vtipný a umělecky nadaný. Ve dvanácti letech se přestěhoval do Innsbrucku, kde na dvoře arciknížete Ferdinanda II. Tyrolského, pak získával zkušenosti v té nejlepší škole mladých dvořanů.
Po otcově smrti se musel ujmout správy rodinných statků, zároveň se však účastnil protitureckého válečného tažení. Snad právě tehdy se u něj probudila cestovatelská vášeň a touha lépe poznat země obývané Turky. Na jaře 1598 se proto vydal, v doprovodu svého švagra, rytíře Heřmana Černína z Chudenic, na pouť do Svaté země přes Bavorsko, Tyrolsko, Itálii, Krétu a Kypr. Historie jejich putování je dobře známá díky Harantovým cestopisům, které po návratu sepsal. Už tehdy byly velmi populární a dnes patří do zlatého fondu českého renesančního písemnictví.
Konec dobrodruha
Kariéře hudebního skladatele se Kryštof Harant začal věnovat až v další fázi svého života, když opustil habsburské diplomatické služby a usadil se na hradě Pecka, který získal druhým sňatkem. Založil zámeckou kapelu a komponoval. Z jeho tvorby se zachovala kompletní katolická mše Missa Quinis Vocibus (Pětihlasá mše) a dvě moteta. Jedno z nich prý Kryštof Harant, pod dojmem silného náboženského zážitku, sepsal přímo v Jeruzalémě.
Roku 1618 však přestoupil k víře podobojí a aktivně se zapojil do stavovského povstání. Velel dělostřelbě při obléhání Vídně a na dvoře zimního krále Fridricha Falckého působil jako královský dvorní a komorní soudní rada a prezident České komory. To stačilo k tomu, aby byl roku 1621 zatčen přímo na Pecce a v soudním procesu odsouzen ke ztrátě majetku i života.
Staroměstské divadlo smrti
Poprava se konala 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze, a jejím svědkem byl i Kryštofův dávný přítel a druh z cesty do Palestiny, Heřman Černín, tentokrát v roli staroměstského císařského hejtmana. Mezitím se stal horlivým katolíkem a účastnil se bitvy na Bílé hoře – samozřejmě na vítězné straně.
A osud si hrál dál
Zatímco tělo Kryštofa Haranta bylo pohřbeno do kostelní hrobky na hradě Pecka, vdova Anna Salomena Harantová se brzy provdala. Jejím novým mužem nebyl nikdo jiný než „převrženec“ Heřman Černín – a aby toho nebylo málo, sama přestoupila ke katolictví a děti, které měly být podle přání Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic vychovávány ve víře podobojí, svěřila do rukou jezuitů.
Naše zkušenosti
Zřícenina hradu se nachází 13 km od Klatov. Zaparkovat můžete hned u Galerie Sýpka (u sochy býka), kde je přes silnici pokladna. Nebo můžete vyjet až k hradu. Nezapomeňte, ale koupit dole vstupenku.
Terén je hodně kopcovitý a vydlážděný kostkami. Na elektrickém vozíku je přístup dobrý, s mechanickým bude asi potřeba asistent nebo přídavný pohon. Na nádvoří se nachází restaurace, kde vám na požádání donesou dřevěné nájezdy. Personál je velmi ochotný.
Hrad a zámek Klenová / Galerie Klatovy
Klenová 1, 340 21 Janovice nad Úhlavou
Tel.: +420 376 392 208
Tel.: +420 602 489 097
Email: info@gkk.cz
Web: www.gkk.cz
GPS: 49,331717 13,229047
Cena: 90 Kč
Snížená cena: 50 Kč
Časová náročnost: 1 hodina