Plzeňský kraj

Bývalá obec Kepelské Zhůří u Javorné

Mezi Železnou Rudou a Hartmanicemi, na svahu hory Javorná, leží bývalá obec Zhůří, která se také nazývala Zejbišské Zhůří (podle Javorné) nebo Kepelské Zhůří (Keply jsou nejbližší zachovalou osadou), případně německy Haidl am Ahornberg. Tato osada byla založena dřevorubci a uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí pro sklárny a hamry v okolí. Zhůří  tvořilo základ Zejbišské rychty, a nejstarší zmínky o něm pocházejí ze začátku 17. století. V polovině 18. století zde byla otevřena také sklářská huť. Na počátku 20.

Štítky: 

Rechle – hradlový most u Modravy

Unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most přes Vydru je věrnou replikou bývalého historického mostu, který zachytával soustavou tyčí plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu.

Štítky: 

Výlet na hrad Klenová za Kryštofem Harantem

Osud si s panem Harantem krutě zahrál. Zatímco okolnosti jeho smrti, včetně přesného data a řady znepokojivých detailů, známe dokonale, o jeho narození nevíme téměř nic kromě letopočtu 1564. Známe však místo: hrad Klenová poblíž Klatov, s jedinečným výhledem na Šumavu. Dnes je to také sídlo Galerie Klatovy / Klenová, kde se na každém kroku setkáte s moderním výtvarným uměním.

Štítky: 

Hrad Velhartice s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce zvaného Rajský dům a protější věž Putna. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.
Ojedinělým projektem v oblasti historických památek je audiovizuální pořad, který je součástí prohlídkového okruhu hradu.

Štítky: 

Hospoda u Krámu (Horská Kvilda)

Pokud hledáte stylovou restauraci s bohatým obědovým menu, určitě doporučujeme Hospodu u Krámu na Horské Kvildě. Tradiční česká kuchyně zde nabízí opravdu široký výběr dobrot, které vám zaručeně poskytnou gastronomický zážitek. Domácí kuchyně nás nadchla svou rozmanitostí barev, vůní a chutí. A pokud máte rádi osvěžující pivo, určitě si ho vychutnáte.

Štítky: 

Hauswaldská kaple poblíž Srní – místo zázračného uzdravování poutníků přezdívané „malé Šumavské Lurdy“

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.
Pokud návštěvníci zatouží po dalších zážitcích, za Hauswaldskou kaplí navazuje cesta na zážitkovou trasu okolo Kostelního vrchu, kde návštěvníci poznají přirozený vývoj lesa, jsou zde připravené lavičky k odpočinku a citáty z knih Karla Klostermanna na deskách. Cesta končí u plavebního kanálu a je asi 5 km dlouhá. V případě zájmu si lze objednat průvodce z Národního parku Šumava.

Štítky: 

Březník v Luzenském údolí – místo z románu „Ze světa lesních samot“

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.
Je jen málo tak zajímavých, romantických a v dnešním přetechnizovaném světě nádherně opuštěných míst – jako je Březník na Šumavě. V každé roční době, za každého počasí v něm naleznete ideální místo pro zamyšlení, rozjímání, anebo jen úplně prosté pokochání šumavskou přírodou v její nejsyrovější podobě.

Štítky: 

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.
Ke svému účelu kanál sloužil ještě počátkem 20. století. Do roku 1958 byl využíván až po Rokytu. V dnešní době slouží část kanálu jako přívod vody pro vodní elektrárnu na Čeňkově Pile.

Štítky: 

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840 hrabě Taaffe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte.
Les Prašivice je protkaný řadou cest a stezek, takže v něm určitě nezabloudíte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem. Některé skalní útvary v lesním parku byly upraveny a domalovány do podoby zvířat (želva, drak, žába). Objevíte zde i rozpadlé zbytky dalších kamenných zvířat.

Štítky: 

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí

Naučná stezka do Amálina údolí vás provede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od 14. do 20. století. Stezka je doplněna informačními cedulemi.
Zajímavosti: stopy hlubinného i povrchového dolování – šachty, štoly i pinky; zbytky středověké úpravny zlaté rudy na jihovýchodním okraji Kašperských Hor.

Štítky: 

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Štítky: 

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Štítky: 

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu bezbariérově

Štítky: 

Turnerova chata na Šumavě

Štítky: 

Padrťské rybníky

Štítky: 

Stránky