chtěli bychom všechny zájemce pozvat k nám do Života bez bariér, z. ú. na sociální rehabilitaci na náš kurz, který se bude konat 7. 12. 2022 a bude na téma: ARANŽUJEME VÁNOČNÍ DEKORACE A BALÍME DÁRKY.
Další kurzy s jinou tématikou sledujte nás na webu nebo facebooku a dozvíte se více ;-)

 

Na přelomu měsíce června a července proběhla v Centru bez bariér týdenní tréninková kavárna, kde si klienti sociálních služeb Života bez bariér zkoušeli obsluhovat hosty v improvizované kavárně.

Nápad vznikl bezprostředně po konferenci organizací PoDZ, Kamarád a  Apropo Jičín, kteří klientskou kavárnu provozují v Jičíně. S ohledem na naše možnosti jsme se rozhodli pro týdenní kavárnu okořeněnou doprovodným kulturním programem, na který jsme chtěli nalákat hosty, pro něž jsme s klienty připravili výbornou kávu a delikatesy. Hosty se nakonec stali převážně naši rodinní příslušníci a přátelé, ale zavítali k nám i hosté zcela nezávislí (např. pí Šimůnková).

Velkou pomoc, abychom vůbec byli schopni podat chutnou kávu, nám poskytl p. Perner z Novopacké pražírny kávy ORBIS, který nám zapůjčil kávovary a dodával voňavou kávu.

Skladba kulturního programu byla neuvěřitelně pestrá (bubenická show, textilní dílnička autorské módy, beseda s nakladatelkou Vesnického díla s krátkou ukázkou, jak se vyrábí kniha, koncert violy de gamba a dramatická dílna s ukázkou chůze na chůdách). Nutno podotknout, že všichni účastníci vystupovali dobrovolně s potěšením a zdarma (a nám se to moc líbilo).

Co se týče klientů, na provoz kavárny se těšili, jedna jejich část se rychle vžila do role číšníků a bravurně obsluhovala. Druhá část klientů se první dny stydlivě skrývala před cizími lidmi v zadní části zasedací místnosti, o to víc byly překvapeny pracovnice ŽBB, když se v pátek předháněli, kdo roznese  štrúdly a šťávy a se spokojeným úsměvem se vraceli oznámit, že "to tamtomu pánovi" opravdu donesli. Což byl asi nejdojemnější zážitek.

Zkušenost s naší kavárnou mě přivádí k zamyšlení, že hranice uplatnění pro handicapované je v naší společnosti stále ještě hodně vysoko posazená. Přesto musím dodat: "Hráli jsme si na kavárnu a  bavilo nás to", vzkazují klienti ŽBB.

Děkujeme moc všem návštěvníků, tvůrcům doprovodného programu a pražírně ORBIS za jejich podporu při otevření naší týdenní tréninkové kavárny a těšíme se na další společně zrealizované nápady.

Magda Nováková, Život bez bariér, z.ú.

Přečtěte si také o dalších výletech a exkurzích a sportovních akcích, které jsme zorganizovali pro ty, kteří chtějí být aktiviní i přes svůj věk a zdravotní omezení.

Děkujeme vám všem, kteří jste tuto neděli a pondělí zavítali na Jarní jarmark a dny otevřených dveří do Centra bez bariér  v Nové Pace.

Každá návštěva nám udělala velikou radost. Svým zájmem jste podpořili práci zaměstnanců chráněných dílen.  Prohlédnout a nakoupit jste si mohli také výrobky klientů služeb denního stacionáře sociální rehabilitace, které klienti vyrobili v rámci ergoterapie a na které jsou právem pyšní.

Mnoho z vás chválilo krásné výrobky, které tito lidé vyrábí, a tak bychom vám chtěli připomenout, že si je můžete zakoupit nejenom v předvelikonočním čase, ale po celý rok. Stačí se podívat na náš E-shop, kontaktovat vedoucí dílen, paní Magdu Dubskou (tel. 722 730 464), anebo se přímo přijít podívat do naší prodejny v Centru bez bariér, v ulici Opolského 148 (areál bývalé novopacké nemocnice), kde si výrobky můžete prohlédnout a zakoupit každý všední den od 7 do 15 hodin. 

Rádi bychom poděkovali novopacké pražírně ORBIS, která po oba dva dny nabízela návštěvníkům jarmarku voňavou kávu, ke které bylo možno zakousnout dobroty napečené klienty denního stacionářePozvání na naši akci přijali také polští partneři.

Děkujeme moc za vaši podporu a přejeme vám krásné velikonoce.

Upoutávka TV 1 s pozvánkou na jarní jarmark 

Děkujeme vám všem, kteří jste na přelomu listopadu a prosince zavítali na Předvánoční jarmark a dny otevřených dveří do Centra bez bariér  v Nové Pace.

Každá návštěva nám udělala velikou radost. Svým zájmem jste podpořili práci našich zdravotně postižených zaměstnanců, kteří i letos vyrobili mnoho krásný ozdobný i užitných předmětů pro vaši domácnost. 

Mnoho z vás chválilo krásné výrobky, které tito lidé vyrábí, a tak bychom vám chtěli připomenout, že si je můžete zakoupit nejenom v čase předvánočním, ale po celý rok. Stačí se podívat na náš E-shop anebo přímo kontaktovat vedoucí chráněných dílen (tel. 722 730 464, dilna@zbb.cz).

Na dnech otevřených dveří byl také představen projekt Prevence proti úrazům, který v tomto roce podpořilo MZ ČR. Pozvání přijali partněři z Polska v rámci mnohaleté spolupráce. Návštěvníci mohli v tomto roce zakoupit mimo jiné i netradiční výrobek v podobě sušenek pro čtyřnohé kamarády, které v rámci canisterapie napekli klienti denního stacionáře

Rádi bychom poděkovali dětem a paním učitelkám z 1. Mateřské školky Husitská z Nové Pakyza jejich milé předvánoční vystoupení, zaměstnancům novopacké pražírny Jednoty bratrské ORBIS za vůni a nabídku výborné kávy a také klientům sociálních služeb, kteří připravili pro návštěvníky jarmarku sladké občerstvení.  

Ještě jednou všem srdečně děkujeme za návštěvu a přejeme vám všem krásné adventní dny.

Život bez bariér, o.s.

Ford Transit, který našemu občanskému sdružení Život bez bariér slouží díky finanční pomoci MPSV, několika obcí, nadací, krajů a soukromých firem, již od roku 2009 má již poněkolikáté rozbité ruční ovládání spojky

Ford je vybaven postraní elektrickou nástupní rampou, bezbariérovou úpravou podlahy, která umožňuje variabilní uspořádání sedaček v interiéru a přesun sedačky řidiče na místo spolujezdce, kotvícím systém pro elektrický vozík na místě řidiče a ručním řízením.

Ford používá sdružení pro přepravu zdravotně postižených a seniorů. Vzhledem k úpravám jej mohou řídit i vozíčkáři používající elektrický vozík. Pro naše sdružení je Ford velice důležitým dopravním prostředkem, který umožňuje integraci osob s těžkým zdravotním postižením, které mohou dodávku používat zcela samostatně a přepravovat ostatní zdravotně postižené klienty sdružení, či se sami dopravit do místa určení.
 
Kvůli chybnému naprogramování ovládání dochází k častému vypadávání zařazených rychlostí, což představuje pro vozíčkáře, který nemůže pedál spojky stlačit nohou, naprosto krizovou situaci, kdy sám nemůže nastartovat a odjed, či doslova „zůstane trčet někde na půl cesty“, protože, jinak bezbariérové auto, řídí bez doprovodu. 
 
Sdružení si díky nápadům a šikovnosti svých zaměstnanců vymyslelo a sestrojilo dočasný nouzový prostředek pro ovládání pedálu spojky – doslova k němu přidělalo násadu na smeták, se kterou může vozíčkář v případě potřeby pohnout, stlačit tak pomocí nainstalovaného systému pedál spojky, následně zařadit a nouzově dojet do místa určení. 
 
Pořízení nového ruční ovládání spojky od firmy Alfred Becker (Anglie) je velice nákladné. Sdružení proto hledá šikovného servismana či vývojáře schopného správně ruční ovládání spojky seřídit. 
 
Oceníme jakékoliv nápady a rady, či Vaše zkušenosti s daným zařízením.
Kontaktujte prosím p. Josefa Fučíka, 603 828 353  josef.fucik@zbb.cz
 

Ve dnech 22. - 23. 2014 se konal již 17. ročník festivalu Patříme k sobě. Festival pořádá Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně  postižených Semily a jeho patronkou je herečka Miriam Kantorková. Na festivalu tančí, muzicírují, zpívají a hrají divadlo děti, mládež a dospělí se zdravotním postižením pocházející ze Semilského a okolních regionů.

Uživatelé Denního stacionáře a Sociální rehabilitace Života bez bariér, o.s. Nová Paka se  zúčastnili středečního dne festivalu. V Rovensku pod Troskami vystoupili se svým představením "Volání deště". Po zhlédnutí ostatních vystoupení se klienti vydali autem do Semil, kde se šli podívat do muzea na výstavu výrobků všech zúčastněných organizací.

Na Semilském náměstí byl pro účastníky festivalu připraven doprovodný program. Až ze severní Moravy přijeli kejklíři, žonglovalo se a chodilo po provaze a večer byla zahájena v sále KC Golf diskotéka.

Děkujeme organizátorům za krásně strávený den.

Přečtěte si také o dalších zážitcích klientů sociálních služeb, které si odvezli z již proběhlých akcí a výletů.

Děkujeme vám všem, kteří jste 1. a 2. prosince zavítali na Předvánoční jarmark a den otevřených dveří do Centra bez bariér  v Nové Pace.

Každá návštěva nám udělala velikou radost. Svým zájmem jste podpořili práci našich zdravotně postižených zaměstnanců. Mnoho z vás chválilo krásné výrobky, které tito lidé vyrábí, a tak bychom vám chtěli připomenout, že si je můžete zakoupit nejenom v čase předvánočním, ale po celý rok. Stačí se podívat na náš E-shop a nebo přímo kontaktovat paní Magdu Dubskou (tel. 722 730 464)

Rádi bychom poděkovali  také dětem a paním učitelkám z mateřské školy Brána za velmi dojemné vánoční vystoupení. 

Přejeme vám všem krásné adventní dny.

Fotogalerii zachycující atmosféru jarmarku si můžete prohlédnout zde a videa dále v textu.

 

V sobotu, 28. září, měli zástupci Života bez bariér, o.s. jedinečnou příležitost zúčastnit se živého přenosu benefičního pořadu MOŽNÁ PŘIJDE I CHARITA, ve kterém řada známých osobností podpořila svou účastí Konto BARIÉRY, hlavní projekt Nadace Charty 77.

Moc děkujeme, že jsme mohli být při tom a zažít příjemný večer s lidmi, kterým osud hendikepovaných není lhostejný.

Na záznam pořadu, jehož součástí byla také reportáž z Nové Paky zachycující činnost Života bez bariér, o.s., se můžete podívat na webovém portálu České televize - zde.

Informaci o vysílání pořadu z prvního říjnového vydání Jičínského deníku si můžete přečíst zde

Reportáž paní režisérky Marie Šandové o Životě bez bariér, o.s., která byla odvysílaná v rácmi pořadu.

Záznam z vystoupení p. Josefa Fučíka ze Života bez bariér, o.s. v rámci pořadu.

 

 

 

Ve dnech 11.-15. září 2013 se koná 23. ročník kulturního festivalu Jičín město pohádky s podtitulem Kolo, kolo mlýnský…  Naše občanské sdružení Život bez bariér zde pro děti připravilo tvořivou dílničku, kde si mohou vyrobit podložku pod hrnek, a také stánek, ve kterém si můžete zakoupit dárek, který vyrobili hendikepovaní zaměstnanci chráněné dílny.

Ve čtvrtek 12. 9. 2013 vystoupili na festivalu také klienti denního stacionáře a sociální rehabilitace, kteří s pracovnicemi denního stacionáře nacvičili krásné barevné taneční vystoupení s názvem „Volání deště“. Vystoupení mělo veliký ohlas a Vy si jej můžete prohlédnout na videu, které je k dispozici pod tímto článkem.

Vystoupení klientů a pracovnic Života bez bariér byla zachyceno také v reportáži České televize, která informovala o průběhu jičínského festivalu v regionálních událostech. Reportáž České televize naleznete zde.

Děkujeme pořadatelům festivalu, že můžeme být součástí jeho zajímavého programu. 

CZEPA Česká asociace paraplegiků pořádala dne 31. 5. 2013 v Autokempu Buňkov, Břehy u Přelouče, regionální setkání, na jehož programu byly prezentace zúčastněných společností a organizací, cvičení a workshop, vše na téma „Co vás nejvíce trápí a co vás zajímá“. Zástupce občanského sdružení Život bez bariér, p. Fučík, představil aktivity a činnost sdružení a předvedl také speciálně upravený elektrický vozík vlastní výroby. Součástí jeho prezentace byla i ukázka speciálně upravené dodávky Ford Tranzit, kterou sdružení využívá pro přepravu osob s těžkým pohybovým omezením.

Stránky