Národní rada osob se zdravotním postižením ČR spolupracuje s Národním památkovým ústavem na projektu Památky bez bariér. Jeho smyslem je zpřístupňování objektů osobám se zdravotním znevýhodněním. V letošním roce se uskuteční tři akce.
V pondělí 20. září se otevřou dva zámky pro osoby se zdravotním postižením, které budou přístupné bez vstupného. Podmínkou je, že osoba je držitel průkazu OZP. V tento den budou přístupné a otevřené dva zámky, a to Kynžvart v Karlovarském kraji a Kozel na jižním Plzeňsku. Bližší informace naleznete na odkaze: https://nrzp.cz/2021/06/22/informace-c-64-2021-nrzp-cr-a-npu-zpristupnuji-histroricke-objekty/ v informaci č. 64/2021.
Zámek Kynžvart získal letos na jaře Cenu Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným za rok 2020. Právě proto se stal jedním z objektů zapojených do Památek bez bariér. Vstup na jednotlivé prohlídkové trasy usnadňuje návštěvníkům výtah. Zájemci se mohou těšit nejen na hlavní prohlídkový okruh, ale též na trasy Zámecké interiéry Metternichů, Muzeum a kabinet kuriozit.
Cílem projektu je zprostředkovat hendikepovaným lidem autentický zážitek z návštěvy hradů, zámků a dalších památkových objektů. Tomu napomáhají i takzvané Památky na dlani – haptické modely českých památek UNESCO – prezentované v nedávné minulosti rovněž na zámku Kynžvart.
Národní památkový ústav se snaží pomáhat zdravotně postiženým i jinak – vydal publikaci s názvem Jak dobýt hrad – Památky takřka bez bariér 2. V ní je seznam vybraných kulturních památek pro osoby se sníženou schopností pohybu. Některé objekty sice nejsou zcela bezbariérové, ale přesto je lze navštívit s pomocí asistence či přátel.
Posledním letošním objektem, jehož návštěvu plánuje NPÚ společně s NRZP ČR, je brněnská vila Stiassni, která se k projektu připojí až 18. října.