Z oficiálního facebooku JUDr. Ing. Rudolf Cogan, Ph.D.

Rekonstrukce novopackého kláštera začala! Na konci listopadu (27. 11. 2020) byla podepsána smlouva o dílo s firmou MBQ s.r.o. A po třech dnech jim i bylo předáno staveniště – tedy bývalá nemocnice v hrozném stavu. MBQ s.r.o. jako vítězná stavební společnost v soutěži nabídla, že dle projektu zrekontruuje za 107,5 mil Kč včetně DPH. Doba realizace je 14 měsíců s dokončením stavby a kolaudací v lednu 2022.

Na prvním místě je třeba poděkovat Životu bez bariér (manž. Fučíkovi) - v letech 2012 až 2016 připravilo projekty rekonstrukce na 3 podlaží za celkem 91.084.000 Kč. Ačkoli bylo lze z fondů získat až 95 %, tak příslušné úřady neuznali výtah a výtahovou šachtu a některé společné prostory. Dotace z EU tak nakonec je schválena v částce 43 mil. Kč.

Do 107,5 milionů Kč doplatí podobným dílem kraj a město, něco také hradí Život bez bariér. Vyjednávání s krajem o podílu na rekonstrukci trvalo 1,5 roku. Šlo o složité právní vztahy mezi 3 právnickými osobami, nakonec to bude vlastnictví města.

V zastupitelstvu kraje se nakonec našlo 25 členů zastupitelstva, kteří pochopili, o co jde - Ivan Adamec, Martin Červíček, Jana Drejslová, Václav Řehoř, Oldřich Vlasák, Jan Birke, Pavel Hečko, Jiří Štěpán, Edita Vaňková, Aleš Cabicar, Leoš Heger, Milan Sommer, Pavel Bělobrádek, Vladimír Derner, Zdeněk Fink, Karel Klíma, Anna Maclová, Martina Berdychová, Dana Kracíková, Jan Sobotka, Josef Lukášek, Otakar Ruml a Miroslav Matějka. Tito budou dlouho připomínáni - pomohli zachránit stavbu kláštera z počátku 18. století natěsno stojícího u Kostela Nanebevzetí Panny Marie (pro Paku ekvivalent Notre-Dame nebo baziliky sv. Petra).

https://www.youtube.com/watch?v=y6qdugesgts...

Zdroj: https://www.facebook.com/rudolf.cogan.35