Třešnička na dortu, SE SKVÍ!!!! v novopackém klášteře. Respektive mříž na studni v rajském nádvoří, a to od mistra kováře pana Beka z Nové Paky (http://www.umelecke-kovani.cz) DĚKUJEME za jednu z perel na této rekonstrukci!!
Letos bude dokončena první etapa rekonstrukce hlavní budovy kláštera, tu realizuje Život bez bariér, pod vedením paní Jitky Fučíkové. Aby nepropadlo 43 milionů Kč z fondů Evropské unie, muselo město převzít nad touto akcí záštitu – např. vyslalo místostarostu Pavla Bouchnera do správní rady Života bez bariér, a hlavně město zajistilo další potřebné peníze na financování akce.
Z horní části náměstí v Nové Pace je vidět klášter, který se postupně obléká do nového kabátu. Za několik měsíců bude mít novou fasádu, opravené vnitřní prostory, malebnou rajskou zahradu a otevře se veřejnosti. Každá obnova objektu se skládá z fáze stavební a administrativní. Dokumenty vidět nejsou, jsou založené v šanonech někde ve skříni. Kdo měl zásluhu na tom, jak se novopacký klášter bude líbit, poznáme podle podpisu na každém z těch stovek papírových dokladů. Téměř jsem si jistá, že administrativa je také náročná, ale hlavně delší, než stavba samotná.
v Nové Pace v objektu bývalého paulánského kláštera probíhají rozsáhlé stavební práce za více než 100 mil.korun. Životu bez bariér z.ú, který v roce 2006 zchátralý objekt zakoupil na splátky se podařilo na základě dobré připravenosti získat dotace z evropských fondů.
Projekty Centrum bez bariér II a Komunitní centrum Nová Paka jsou realizovány od roku 2017 díky podpoře IROP. Stavební práce se naplno rozjely firmou MBQ s.r.o. ke konci roku 2020. V průběhu roku 2021 se projektový tým složený ze zástupců Života bez bariér, z.ú., dodavatele stavby firmy MBQ s.r.o., projektantů, stavebního, autorského a bezpečnostního dozoru, zástupců památkářů a vedení města Nová Paka scházeli pravidelně každý týden individuálně, každých 14 dní na tzv. velkém projektovém dnu, což je zhruba 60 setkání.