Aktivizační činnosti

Kurz „Dílna Tvořilka - háčkování“

Ve středu 21.2.2024 se na Sociální rehabilitaci konal kurz „Dílna Tvořilka - háčkování“.
Pro uživatele jsme si připravili tvoření nejen pro radost, ale i praktické dovednosti potřebné pro běžný život.
Zjistili jsme, že navléknutí nitě do jehly nemusí být vždy snadná záležitost. Přišití knoflíku se s trochou trpělivosti podařilo každému.
Během kurzu jsme se posilnili připravenou bábovkou a voňavou kávou.
Vyrobili jsme si také jednoduchý náramek. Z příze jsme uháčkovali řetízek, který jsme doplnili barevnými korálky.

MASOPUST V ŽIVOTĚ BEZ BARIÉR

Začátkem února připravili pracovníci sociálních služeb pro naše klienty masopust. Sešli jsme se dopoledne v budově denního stacionáře A, abychom si zahráli hry a připomněli si význam tohoto svátku. Uživatelé se dozvěděli, že historicky je masopust považován za svátek, kdy bylo potřeba dosyta se najíst, protože po něm následoval čtyřicetidenní půst a navazující Velikonoce. Na masopust jsme se připravovali již několik dní předtím, kdy jsme za pomoci výtvarné metody eukanistika vyrobili masopustního maskota. Od rána bylo ve stacionáři rušno, protože jsme si oblékali masky.

Kurz "Jak na finanční rozpočet v novém roce?"

Ve středu 17.1.2024 se na Sociální rehabilitaci konal kurz "Jak na finanční rozpočet v novém roce?".
S účastníky jsme se přivítali na prvním kurzu v tomto roce v dobré náladě. U připraveného pohoštění a kávy jsme se seznámili s tématem.
Pověděli jsme si, co je to rodinný rozpočet, vysvětlili pojmy „příjmy“ a „výdaje“.
Dobře sestavený rozpočet je užitečný pomocník, díky kterému ve výsledku můžete ušetřit zajímavé částky. Trocha přemýšlení a práce s kalkulačkou se rozhodně vyplatí. Dozvěděli jsme se i pár tipů a rad, jak ušetřit v domácnosti za vodu a energie.  

Zpěv vánočních koled na Denním stacionáři

V úterý 12. prosince 2023 dopoledne jsem se s pracovníky sociálních služeb (p. Dvořákem, pí. Rudolfovou a paní Krupkovou) sešla v budově kláštera v Nové Pace. S těmito pracovníky jsme v průběhu listopadu trénovali několik známých vánočních koled. Sálem se kromě libých hlasů klientů a pracovníků nesl lahodný zvuk čtyř kytar, historické zvonkohry, zobcové flétny, rolniček a trianglu.

Kurz - "Tvoříme vánoční dekorace"

Ve středu 6.12.2023 se konal na Sociální rehabilitaci pravidelný měsíční kurz. Tentokrát na téma TVOŘÍME VÁNOČNÍ DEKORACE.

Kurz - vánoční cukroví

Ve středu 22.11.2023 se konal na Sociální rehabilitaci pravidelný měsíční kurz. Tentokrát na téma „PEČEME VÁNOČNÍ CUKROVÍ“. 

Arteterapie

Od října 2023 se k pravidelné čtrnáctidenní aktivitě „Muzikohraní“ (hudební setkávání s klienty Denního stacionáře a klienty Lady club & Gentleman club) přidala další aktivizační činnost „Arteterapie“. V úterý 17. října 2023 proběhla premiéra této psychoterapie. Pro klienty to bylo zase něco nového a rychle si novou činnost oblíbili a těší se příští na setkání.

Kurz - podzimních dekorací

Ve středu 18.10.2023 se konal na Sociální rehabilitaci pravidelný měsíční kurz. Tentokrát na téma VYRÁBÍME PODZIMNÍ DEKORACE, HALOWEEN.

Společné setkání jsme zahájili přivítáním, ochutnávkou štrůdlu a jablečného kompotu, který jsme společně s uživateli připravili předchozí den. U voňavé kávy měl každý účastník našeho kurzu možnost zvolit si z výběru několika předloh podzimních dekorací. Skleněné lucerny zdobené ubrouskovou technikou, plněné dózy, ozdobené plechovky a lahve, nebo květiny z javorových listů a kukuřičného šustí.

Kurz - bezpečnost v silničním provozu

Ve středu 16.8.2023  se na Sociální rehabilitaci konal měsíční kurz na téma "Základní zásady bezpečnosti v silničním provozu". Povídali jsme si, jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu, procvičili si znalost základních dopravních značek, připomněli si důležitá telefonní čísla, shlédli poučná videa, vyplnili testy a křížovku. Předvedli jsme si reflexní prvky, které zajišťují naši bezpečnost za snížené viditelnosti. Během kurzu nastala i zajímavá diskuse a padalo mnoho otázek. Povídání jsme si zpříjemnili voňavou kávou a cuketovým koláčem.

Grilování na terase

Včera byl krásný zářijový den, zalitý sluncem a my jsme si ho zpestřili tradičním grilováním – tentokrát na terase Novopackého kláštera. Kromě našich uživatelů nás navštívili také někteří jejich rodinní příslušníci a také vedení Života bez bariér z.ú., takže sestava byla kompletní a mohlo se začít. Děvčata ze sociální rehabilitace a denního stacionáře připravily menší občerstvení ve formě šopského salátu a také napekly vynikající koláče, které každé z našich zúčastněných dostal k odpolední kávě.

DESETIBOJ DOMÁCÍCH PRACÍ v Životě bez bariér

Dne 23. 8. 2023 se konala na Novopackém klášteře na terase i v kuchyni soutěž pro všechny cílové skupiny bez rozdílu věku a postižení, která se v minulých letech stala velmi populární. Desetiboj domácích pořádaly společně sociální služby denní stacionář a sociální rehabilitace. 9 disciplín běžných domácích prací (věšení prádla, ždímání prádla, rovnání prádla, třídění odpadů, práce v kuchyni, vážení potravin, měření tekutin na vaření, mytí nádobí) si soutěžící vyzkoušeli a zjistili, že nejsou vždy tak nudné a jednoduché. Záleží na tom, zda se dělají dobrovolně a s radostí.

Prázdninový týden plný hudby

Mas Brána do Českého ráje, z. s. zorganizovala ve dnech 31. 7. 2023  - 4. 8. 2023 tábor pod názvem „Prázdninový týden plný hudby“. Pro děti bylo připravena muzikoterapie v přírodě, zpívání a hraní na různé hudební nástroje, malování a tanec. Aktivity se konaly v komunitním centru Novopackého kláštera. Poděkování patří i lektorům, kteří dětem nabídli týden plný zážitků.

Letní hudební terasy

Dne 26. července 2023 komunitní centrum pořádalo již druhé Letní hudební terasy v Novopackém klášteře. Z důvodu nepřízně počasí bylo však místo konání akce přesunuto do sálu a následně do rajského dvora. Cílem bylo představit netradiční hudební nástroje a podání zpěvu s kytarou lektorky Moniky.

Děkujeme za účast.

Kurz - hygienické návyky v létě

V Novopackém klášteře se dne 19. 7. 2023 v klubovně Komunitního centra konal měsíční kurz Sociální rehabilitace na téma "Správné hygienické návyky v letním období". Povídali jsme si o pravidelné osobní hygieně, shlédli poučná videa, vyplnili test, křížovku a zahráli si pantomimu. Během kurzu nastala i zajímavá diskuse a padalo mnoho otázek. Dozvěděli jsme se, že správná osobní hygiena je důležitá pro naše zdraví a pohodu. Minimalizuje riziko infekcí a onemocnění a také působí příjemným dojmem na naše okolí. Povídání jsme si zpříjemnili voňavou kávou a borůvkovým koláčem.
 

Poznávání klenotů novopacka

MAS, Brána do Českého ráje, z. s. uspořádala týdenní aktivizační činnosti pro děti. Cílem byly výlety, hry, výroba loutek, „bojovka“. Komunitní centrum v Novopackém klášteře se stalo pro všechny mladé účastníky působištěm pro prázdninový týden konaný ve dnech 10. 7 – 14. 7. 2023. Zda byl tábor úspěšný napoví fotodokumentace z jednotlivých aktivit.

Stránky