Aktivizační činnosti

Grilování na terase

Včera byl krásný zářijový den, zalitý sluncem a my jsme si ho zpestřili tradičním grilováním – tentokrát na terase Novopackého kláštera. Kromě našich uživatelů nás navštívili také někteří jejich rodinní příslušníci a také vedení Života bez bariér z.ú., takže sestava byla kompletní a mohlo se začít. Děvčata ze sociální rehabilitace a denního stacionáře připravily menší občerstvení ve formě šopského salátu a také napekly vynikající koláče, které každé z našich zúčastněných dostal k odpolední kávě.

DESETIBOJ DOMÁCÍCH PRACÍ v Životě bez bariér

Dne 23. 8. 2023 se konala na Novopackém klášteře na terase i v kuchyni soutěž pro všechny cílové skupiny bez rozdílu věku a postižení, která se v minulých letech stala velmi populární. Desetiboj domácích pořádaly společně sociální služby denní stacionář a sociální rehabilitace. 9 disciplín běžných domácích prací (věšení prádla, ždímání prádla, rovnání prádla, třídění odpadů, práce v kuchyni, vážení potravin, měření tekutin na vaření, mytí nádobí) si soutěžící vyzkoušeli a zjistili, že nejsou vždy tak nudné a jednoduché. Záleží na tom, zda se dělají dobrovolně a s radostí.

Prázdninový týden plný hudby

Mas Brána do Českého ráje, z. s. zorganizovala ve dnech 31. 7. 2023  - 4. 8. 2023 tábor pod názvem „Prázdninový týden plný hudby“. Pro děti bylo připravena muzikoterapie v přírodě, zpívání a hraní na různé hudební nástroje, malování a tanec. Aktivity se konaly v komunitním centru Novopackého kláštera. Poděkování patří i lektorům, kteří dětem nabídli týden plný zážitků.

Letní hudební terasy

Dne 26. července 2023 komunitní centrum pořádalo již druhé Letní hudební terasy v Novopackém klášteře. Z důvodu nepřízně počasí bylo však místo konání akce přesunuto do sálu a následně do rajského dvora. Cílem bylo představit netradiční hudební nástroje a podání zpěvu s kytarou lektorky Moniky.

Děkujeme za účast.

Kurz - hygienické návyky v létě

V Novopackém klášteře se dne 19. 7. 2023 v klubovně Komunitního centra konal měsíční kurz Sociální rehabilitace na téma "Správné hygienické návyky v letním období". Povídali jsme si o pravidelné osobní hygieně, shlédli poučná videa, vyplnili test, křížovku a zahráli si pantomimu. Během kurzu nastala i zajímavá diskuse a padalo mnoho otázek. Dozvěděli jsme se, že správná osobní hygiena je důležitá pro naše zdraví a pohodu. Minimalizuje riziko infekcí a onemocnění a také působí příjemným dojmem na naše okolí. Povídání jsme si zpříjemnili voňavou kávou a borůvkovým koláčem.
 

Poznávání klenotů novopacka

MAS, Brána do Českého ráje, z. s. uspořádala týdenní aktivizační činnosti pro děti. Cílem byly výlety, hry, výroba loutek, „bojovka“. Komunitní centrum v Novopackém klášteře se stalo pro všechny mladé účastníky působištěm pro prázdninový týden konaný ve dnech 10. 7 – 14. 7. 2023. Zda byl tábor úspěšný napoví fotodokumentace z jednotlivých aktivit.

„Muzikohraní“

V pravidelných čtrnáctidenních intervalech probíhají v komunitním centru v Novopackém klášteře hudební setkávání s klienty denního stacionáře a  Lady club & Gentleman clubu.

V měsíci červnu se „Muzikohraní“ výjimečně konalo pro všechny účastníky bez omezení věku a postižení na letním pobytu v poklidném a příjemném prostředí kempu Pecka. I pro nové posluchače z řad klientů jiné sociální služby pod názvem Sociální rehabilitace byla tato aktivizační činnost příjemným zážitkem.

Letní hudební terasy - červen

V rámci nabídky komunitního centra se dne 27. června 2023 se konaly Letní hudební terasy v Novopackém klášteře. Organizačně byly vybrány jižní terasy. Účastníci si za poslechu hudby společně zatančili. Děkujeme ZUŠ B Nová Paka za spoluúčast.

 

Kurz – Domácí práce

V Novopackém klášteře se dne 21. 6. konal kurz "Domácí práce", týkající se obsluhy automatické pračky, myčky nádobí, sušičky prádla a žehlení. Sešli jsme se v klubovně Komunitního centra, kde jsme všechny účastníky cílové skupiny s handicapem pohostili voňavou kávou a bábovkou.

Dopoledne s bylinkami

Dne 20. 6. 2023 byla naplánováno příjemné dopoledne  v komunitním centru s názvem „Dopoledne s bylinkami“. Z řad veřejnosti se neúčastnil žádný zájemce, ale klienti sociálních služeb věnovali určený čas k úpravě dekorativních květin, které zdobí chodby komunitního centra v Novopackém klášteře. Venkovní terasy zdobí truhlíky s květinami.  Na jedné z dalších teras pěstují klienti sociálních služeb rajčata, papriky, petrželku a další užitečné bylinky. Veškeré výpěstky jsou následně využity v rámci plánovaných kurzů vaření.

Hudební a tvůrčí aktivity pro žáky I. a II. stupně ZŠ

V rámci Hudebních a tvůrčích aktivit pro žáky I. a II. stupně ZŠ jsme dne 19. 6. 2023 připravili v komunitním centru Novopackého kláštera výtvarnou tvůrčí dílnu . S přihlášenými dětmi ze ZŠ Pecka - rozdělených do čtyřech skupin - jsme vyráběli jednoduché výrobky, např. houpací loutku na plastovém víčku obnášející – vystřihování, lepení a malování; motýlky s křidélky z březové kůry – lepení a práce s přírodninou; rámeček s vyplétaným a zdobeným středem – motorika; práce s vlnou a zdobnými detaily – vystřihování lepení; navlékání korálků – tvary srdíček.

Improfest 2023

Základní umělecká škola se sídlem v Nové Pace využila prostory a terasu Novopackého kláštera k uspořádání Improvizačního festivalu pod názvem IMPROFEST 2023. Ve dnech 15. 6 – 18. 6. 2023 pro účastníky festivalu byly připraveny aktivity ve formě tanec, zpěv, hudba. Přítomní shlédli kreativní malování obrazu na základě hudby.

Kurz Švadlenka

Dne 17. 5. se konal v Novopackém klášteře pravidelný kurz Sociální rehabilitace, tentokrát na téma ŠVADLENKA. Sešli jsme se v naší nové klubovně Komunitního centra, kde jsme nejprve na nové velkoplošné obrazovce shlédli instruktážní videa. Posílili jsme se lahodnou kávou a ovocným koláčem a pustili se do díla. Jehla, nit, nůžky, knoflík, patent, látací hříbek, žehlička a šicí stroj se tento den stali našimi nástroji. Během kurzu jsme zvládli přišít knoflík nebo patent, zalátat děravou ponožku a kdo měl zájem, ušil si látkové pouzdro na platební karty.

Malování společného obrazu

Malování společného obrazu v Novopackém klášteře
Komunitní centrum – klubovna 9. května 2023

Účast byla sice malá, ale výsledkem aktivity pro veřejnost je vydařený obraz, které nyní zdobí zeď klubovny Komunitního centra v Novopackém klášteře.

Řemeslné setkání s vlnou

Dne 25. 4. 2023 přijala pozvání lektorka Vendula s cílem ukázat přítomným účastníkům akce výtvarnou techniku plstění vlnou za sucha i za mokra. Všichni měli možnost vyzkoušet si tuto výtvarnou techniku, kde lektorka vysvětlila základy plstění figurek. Aktivizační činnosti se zúčastnili převážně senioři a osoby se zdravotním postižením. Akce se konala v klubovně komunitního centra v Novopackém klášteře. Výsledkem je i figurka z vlny, která dekoruje kancelář komunitního centra.

Stránky