Akce pro školy

Jednou z dlouholetých úspěšných iniciativ sdružení je projekt  Prevence proti úrazům, který probíhá  na základních a středních školách formou besed se žáky.

Začátek projektu sahá do roku 2005. V té době besedy prováděli především vozíčkáři. Postupem času se našimi školiteli stali také lidé se zrakovým postižením, s roztroušenou sklerózou, či sociální pracovnice, které si s žáky povídají o tom, jak pečovat o seniory v domácím prostředí.

Většina žáků se ve svém životě běžně nesetká s pojmy jako: denní stacionář, pečovatelská služba, osobní asistence, vodící pes, přizpůsobené sporty či kompenzační pomůcky.

Na našich besedách se dozvědí, co tyto pojmy znamenají, a aby si život se zdravotním omezením dokázali představit, mohou také na ortopedickém vozíku vyzkoušet, zda je vstup na toalety v jejich škole bezbariérový, či jaké úsilí může představovat vyjít do prvního patra pouze s pomocí slepecké hůlky.

Cílem projektu Prevence proti úrazům je seznámit žáky s tím, co to znamená žít se zdravotním postižením, a jak je možné osobě se zdravotním postižením pomoci, varovat je před možnými riziky úrazu, předat jim informace o tom, jak probíhá případná rehabilitace, či jim přiblížit podmínky, za jakých lze pečovat o jejich seniorní rodinné příslušníky v domácím prostředí. Aby si žáci z jednotlivých besed odnesli kromě informací také skutečný zážitek, jsou jim předvedeny různé kompenzační pomůcky. 

Pokud si chcete s dětmi na téma prevence proti úrazům popovídat, máme pro vás ke stažení krátký leták, shrnující některé užitečné informace. A pokud byste chtěli, aby děti získaly autentický zážitek v podobě setkání s našimi školiteli, kontaktujte nás.

Fotky z některých našich besed si můžete prohlédnout zde.

Nejenom pro studenty sociálních oborů jsou určeny exkurze v novopackém centru bez bariér.  Zaměstnanci naší organizace nechají žáky nahlédnout do prostor denního stacionářesociální rehabilitace či bezbariérového bytu. Seznámí je s výrobou v dílnách, kde jsou zaměstnaní zdravotně postižení, či je provedou půjčovnou kompenzačních pomůcek. V rámci exkurze získají studenti možnost seznámit se s tím, jak to chodí v neziskové organizaci a jak fungují sociální služby.

Pro studenty sociálních oborů také nabízíme možnost absolvování povinné praxe v našich střediscích sociálních služeb. Pro bližší informace kontaktujte vedoucí sociálních služeb. 

V roce 2013 a 2014 s námi na příklad spolupracovali:

  • Michaela Pavlová, studentka Střední průmyslové školy v Jičíně, která připravila o občanském sdružení krátké prezentační video;
  • Bc. Petr Šolc, student Ústavu sociální práce na Univerzitě Hradec Králové, který se sdružením spolupracoval na rozvoji marketingových nástrojů pro prodej výrobků zdravotně postižených zaměstnanců.
    Projekt p. Šolce si můžete přečíst zde. [PDF 435 kB]

    

Všem žákům a studentům nabízíme možnost získat zkušenosti v rámci organizace akcí, které sdružení pořádá pro své klienty i pro širokou veřejnost. Rádi byste moderovali hudební festival, podíleli se na organizaci konference, prodávali výrobky zdravotně postižených, či se podíleli na zajištění sportovního dne pro hendikepované? Kontaktujte násDobrovolnictví a užitečné zkušenosti jdou ruku v ruce.

Pokud byste chtěli zabavit děti milou aktivitou, nabízíme Vám možnost zorganizovat pro ně Rukodělné dílničky, v rámci nichž si budou moci v příjemném prostředí našeho Centra bez bariér vyrobit drobný dárek z ručního papíru, pedigu, keramické hlíny a dalších materiálů. Zvídavým umožníme také nahlédnout do keramické a textilní dílny, kde si budou moci prohlédnout keramickou pec, tkalcovský stav a další vybavení, či pracovní procesy jako barvení pedigu či glazování.

Podívejte se, jak u nás děti dokážeme zabavit.  

Informace o dalších jednorázových akcích naleznete na hlavní straně našich www stránek v sekci Připravujeme.